Jak wybrać odpowiednią płytę OSB?

Nie od dziś wiemy, że płyta osb to materiał o wszechstronnym zastosowaniu, obok którego trudno jest przejść obojętnie, ale czy wiemy jak wybrać odpowiednią płytę OSB. Na rynku mamy dostępne różnorodne propozycje, dlatego wybór odpowiedniego materiału może okazać się dość problematyczny i wymagać przemyślenia. Szukasz odpowiedniej płyty OSB dla siebie? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się czym poszczególne płyty różnią się od siebie oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę. Oto garść sprawdzonych porad oraz inspiracji, które warto jest wziąć pod uwagę.

Jak wybrać odpowiednią płytę OSB?

Wybierając płytę OSB dla siebie musisz dokładnie przemyśleć i zaplanować do czego ją wykorzystasz. Na rynku dostępne są różnego rodzaju płyty, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem.

Jakie są rodzaje płyt OSB i na czym polega podział? Jak wbrać odpowiednia płytę OSB?

 1. Płyta OSB 1 – to podstawowa płyta, jaka jest dostępna na rynku, ma przede wszystkim zastosowanie ogólne w warunkach suchych. Nie jest zabezpieczona przed działaniem wody oraz wilgoci, więc również nie należy do najdroższych.

 2. Płyta OSB 2 – jest dość delikatna i przeznaczona do wnętrz. Tego rodzaju płyty nie są zabezpieczone przed wodą i są bardzo podatne na jej chłonięcie. To płyty do wykorzystania przede wszystkim wewnątrz budynków lub podczas procesów budowy,

 3. Płyta OSB 3 – to płyty, które chyba wybieramy najczęściej i najłatwiej jest je znaleźć w sklepie. To są płyty niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Warto wspomnieć, że są również odporne na działanie wilgoci. Można stosować je na zewnątrz i wewnątrz, a do tego to płyty, które najłatwiej jest znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach onlinie.

 4. Płyta OSB 4 – to najtwardsze oraz najmocniejsze płyty. Można wykorzystywać je przy tworzeniu konstrukcji nośnych w domach. To niezwykle przydatne materiały budowlane o wszechstronnym zastosowaniu w niewysokiej cenie.

W jakich grubościach występują płyty OSB?

 • 6 mm

 • 8 mm

 • 10 mm

 • 12 mm

 • 15 mm

 • 18 mm

 • 22 mm

 • 25 mm.