Oswajanie papugi

Oswajanie papugi to proces, który może potrwać ponad tydzień.

Papugi jako zwierzęta domowe są bardzo wdzięczne, ale musimy pamiętać, że oswojenie takiego pupila odbywa się zupełnie inaczej niż w przypadku kota czy psa. Jedno jest pewne przy oswajaniu papugi, musimy mieć dużo cierpliwości i wytrwałości.
Jeśli poświecimy im swój czas, możemy je odpowiednio wyszkolić. Mogą na przykład nauczyć się siadać nam na ramieniu, dać się głaskać czy jeść nam z ręki. Pamiętajmy jednak, że zaraz po przywiezieniu papugi do domu, dajmy jej kilka dni na zaaklimatyzowanie się do nowych warunków. Obserwujmy papugę, sprawdzajmy, jak reaguje na nasze pojawienie się w pobliżu klatki. Jeśli zaobserwujemy, że ptaki te odnalazły się w nowych warunkach, możemy zacząć oswajać ją z nami i innymi domownikami.

Jak oswoić papugę.

  1. Na początek możemy codziennie wkładać rękę do klatki, w ten sposób papuga z czasem się do tego przyzwyczai.
  2. Przysmakiem wielu papug jest sałata, najpierw dawajmy listek do klatki. Jeśli okaże się, że nasz ptak ja lubi, możemy następnym razem położyć kawałek sałaty na swoim ręku. Papuga powinna zbliżyć się do niej.
  3. Do naszego pupila możemy też cały czas delikatnie mówić, tak aby zaczęła reagować na nasz głos.
  4. Na pewno obserwujmy naszego ptaszka, poznamy go lepiej i zobaczymy czy jest nieśmiałym, bojaźliwym ptakiem, czy raczej jest energiczna i pewna siebie. Z bojaźliwym i nieśmiałym osobnikiem na pewno oswajanie będzie trwało trochę dłużej.
  5. Ważne jest też to, żeby nie cofać ręki, kiedy zdarzy się, że papuga nas ugryzie. W ten sposób ptak chce pokazać nam swoją dominację. Kiedy się wycofamy, papuga wyczuje, że boimy się jej i ataki mogą być częstsze.
  6. Sposobem na oswojenie papugi jest również zabranie pokarmu i spróbowanie podania kilku ziaren na naszej dłoni. Z czasem zamiast ziarna, możemy na dłoni podawać specjalne smakołyki np. kawałek owocu, orzeszka czy kredy.
  7. Fajnym sposobem jest wykorzystanie lustra. Kiedy ptak zobaczy swoje odbicie, pomyśli, że nie jest sam i nie będzie bała się naszych rąk.

Atutem oswojonej papugi jest taki, że nie będą musiały całe dnie spędzać w klatce, ale aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny na wolności, a przy tym wniosą dużo radości w nasze życie.