Gdzie uczyć dziecko gry na instrumencie?

Większość dzieci ma swoje pasje i marzenia. Dla wielu z nich pasją jest nauka gry na instrumencie. Marzą, żeby w przyszłości zostać sławnym muzykiem lub piosenkarzem. Chociaż jako rodzice z pewnym dystansem podchodzimy to tych planów, to jednak chcemy, by nasze dzieci nabywały nowych, rozwijających je umiejętności. Gdzie nasze dzieci mogą nauczyć się śpiewu i gry na instrumencie, takim jak gitara, skrzypce, pianino?

Najbardziej profesjonalnym i uporządkowanym sposobem jest zapisanie dziecka do szkoły muzycznej. Jest to wieloletni cykl nauki połączony z egzaminami i publicznymi występami. Oprócz nauki gry na instrumencie, dziecko uczęszcza także inne zajęcia, takie jak rytmika czy kształcenie słuchu. Ukończenie nauki w szkole muzycznej nie jest łatwe, wymaga dużo nakładów pracy i zaangażowania, zarówno od dziecka, jak i od rodziców, jest jednak satysfakcjonujące i daje dziecku możliwość uzyskania tytułu zawodowego.

Jeśli jednak z jakichś względów nie chcemy nakładać na siebie i na dziecko tak dużych zobowiązań, możemy skorzystać z innych rozwiązań. W wielu placówkach typu Miejski Dom Kultury albo Centrum Kultury Dziecka organizowane są grupowe zajęcia nauki na instrumentach dla dzieci w różnym przekroju wiekowym. Jeszcze inna opcja to wybór indywidualnych zajęć. W Internecie można znaleźć wiele ofert indywidualnych lekcji z absolwentami lub uczniami wyższych szkół muzycznych. Podczas takich zajęć nauczyciel poświęca uwagę tylko jednemu dziecku, może więc lepiej poznać jego możliwości i predyspozycje do nauki gry na instrumencie muzycznym.