Wady wzroku dość często są uznawane za czynnik, który sprawia, że konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Tymczasem, jak pokazują badania, nawet duża wada wzroku nie musi być powodem do rezygnacji z porodu naturalnego.
problemy ze wzrokiem w ciąży – Astygmatyzm a poród
Kiedy problemy ze wzrokiem w ciąży rzeczywiście są powodem do obaw, a kiedy są jedynie przejściową niedogodnością?
Astygmatyzm a poród – astygmatyzm to jedna z wad, która często była powodem przeprowadzania cesarskiego cięcia. Tymczasem to nie poziom wady wzroku a ryzyko rozklejenia się siatkówki są prawdziwą przyczyną rezygnacji z porodu naturalnego. Pod wpływem dużego wysiłku, jaki bezsprzecznie występuje w czasie naturalnego porodu, może dojść do odklejenia się siatkówki. Dlatego lekarz okulista w takim przypadku musi przeprowadzić dokładne badanie i określić ryzyko. Często odklejenie siatkówki może przynieść poważniejsze problemy, niż tylko pogorszenie się wady. Dlatego w przypadku, gdy nastąpi pogorszenie wzroku w ciąży koniecznie należy zwrócić się do specjalisty.
Czy problemy ze wzrokiem w przypadku ciąży oznaczają konieczność cesarskiego cięcia? Należy pamiętać, że w czasie ciąży podwyższa się poziom wielu hormonów. To one mogą powodować przejściowe problemy ze wzrokiem. Jednocześnie jednak takich objawów nie należy lekceważyć. Zdarza się bowiem, że niektóre choroby oczu rozwijają się nie ze względu na ciążę, ale z innych powodów.
pogorszenie wzroku po porodzie
Brak odpowiedniej terapii może powodować pogorszenie wzroku po porodzie, choć sama ciąża może nie mieć na to żadnego wpływu.
Kiedy szczególnie warto uważać na możliwość pogorszenia się wzroku? Szczególną uwagę zwraca się w przypadku praktycznie powszechnej obecnie wady wzroku, czyli krótkowzroczności. Szczególnie wysokie wartości wady są często powodem niepokoju kobiet ciężarnych. Jednak, tak jak już wspomniano wcześniej, istotny jest raczej stan siatkówki niż to, ile wynosi wada.
Aby zapobiegać pogorszeniu się wzroku na skutek działania hormonów i nie tylko, kobieta ciężarna powinna postępować podobnie jak osoby, które w ciąży nie są. Przed wszystkim należy ograniczyć kontakt z monitorem komputera do maksymalnie czterech godzin dziennie, pamiętając przy tym o koniecznych przerwach w czasie pracy. Trzeba również spożywać pokarmy bogate we flawonoidy i beta-karoten.