Jak rozmawiać z nastolatkiem

Dojrzewanie niesie za sobą szereg problemów. Odkrywanie własnych potrzeb, poszukiwanie miejsca w grupie rówieśniczej czy podważanie autorytetów są normalnym etapem rozwojowym. Na pierwszy rzut oka trudny nastolatek wydaje się być zbuntowany i nieznośny. Jak rozmawiać z nastolatkiem, żeby poprawić relacje?

Wychowywanie nastolatka nie jest proste. Pewne nawyki i osobowość są już w miarę ukształtowane i trudno jest naprawić wieloletnie błędy. Trudny nastolatek może nie wyrażać ochoty na podporządkowywanie się regułom. W tym wieku pojawiają się wagary czy alkohol.
Gdy nie wiemy jak rozmawiać z nastolatkiem, pamiętajmy, że nasze opanowanie i pewność siebie są niezwykle istotne. Młodzi ludzie wyczuwają słabości dorosłych i potrafią je wykorzystać.

Mimo stanowczości, musimy pamiętać o dialogu oraz zaufaniu. Dziecko, któremu nikt nie ufa staje się niegodne zaufania. Negocjacje z własnym nastolatkiem mogą przynieść korzyści obu stronom. Młodzież, która może wyrażać swoje opinie czuje, że ma siłę sprawczą i jest ważna.
Jeśli mamy duże problemy z dzieckiem i nie wiemy jak rozmawiać z nastolatkiem, możemy udać się do psychologa. Specjalista doradzi w jaki sposób dotrzeć do dziecka. Na spotkaniu z psychologiem, trudny nastolatek dowie się, co czują rodzice.
Po zakończonym procesie dojrzewania, burza hormonów cichnie i młody człowiek staje się bardziej ugodową i świadomą osobą, która zazwyczaj ceni zdanie i opinię rodziców.