Ciekawe książki dla młodzieży. 5 nowości, które warto mieć w swojej biblioteczce

Tożsamość, akceptacja, pierwsza miłość, przyjaźń, wolność, dorastanie. Oto jedne z wielu zagadnień, które przynoszą ciekawe książki dla młodzieży. Lektury wybierane przez młodych czytelników często skłaniają ich do myślenia krytycznego, przełamują stereotypy i zapraszają do rozmowy o różnorodności. Sprawdźcie, jakie inspirujące lektury w ostatnich miesiącach przyniosła nam literatura młodzieżowa.

Książki fantasy, powieści obyczajowe, przygodowe, kryminalne… Na nastolatków czeka dziś mnóstwo wartościowych propozycji. Czym jednak różnią się one od książek skierowanych dla dorosłych czytelników? Przede wszystkim formą – nastolatek chętniej sięgnie po powieści napisane przystępnym, zrozumiałym językiem, pełne barwnych opisów, ciekawych dialogów i dynamicznych zwrotów akcji. Książki dla nastolatków to też miejsce, w którym spotykają ciekawi bohaterowie – tacy, z którymi czytelnicy mogą się utożsamiać, odczuwać podobne emocje, przeżywać te same problemy. Jesteście ciekawi, jakie lektury miały premierę w ciągu ostatniego półrocza? Oto one!

Najlepsze książki dla młodzieży – Wszystko o Dyńku, Pamiętnik Bluebell Gadsby

Zaczynamy od trzeciego tomu cyklu „Pamiętnik Bluebell Gadsby”. Tym razem do rodziny, którą już być może znacie, dołącza mały Dyniek. I wszystko się zmienia! Prawie cała rodzina zostaje oddelegowana do mnóstwa ciekawych miejsc – „prawie”, bo mama i tytułowy bohater książki „Wszystko o Dyńku” zostają w domu. Będzie nudno? Ani trochę! Bohaterowie powieści zadbają o to, byście nie nudzili się ani trochę. Natasha Farrant, jak zawsze, prowadzi fabułę tak, że aż trudno się od niej oderwać.

Mądre książki dla młodzieży – Oszuści. Sekrety Greystone’ów

Książki dla młodzieży często tworzą cykle, występując w towarzystwie innych tytułów. Margaret Peterson Haddix, autorka kolejnej w naszym artykule serii, niedawno zaskoczyła nas drugą odsłoną „Sekrety Greystone’ów”. Jej „Oszuści” to kontynuacja powieści o trojgu dzieciach, którzy dowiadują się, że w równoległym świecie uwięzieni są ich rówieśnicy – co więcej, łączą ich imiona i daty urodzenia. Mama bohaterów nagle wyjeżdża, jednak dopiero po pewnym czasie przekona się, jak wielki wpływ na jej życie będzie miało prowadzone przez dzieci śledztwo. To książka młodzieżowa, która trzyma w napięciu aż do ostatniej strony!

Polecane książki dla młodzieży – Nasze perseidy

A to dowód na to, że książki młodzieżowe mogą was zabrać aż do gwiazd. Bohaterką powieści young adult „Nasze Perseidy” Layli Wheldon jest 18-letnia Kaydence, która ma wrażenie, że traci grunt pod nogami. Cierpi na zespół Waardenburga, przez co trudno jest jej nawiązać relacje z innymi, jej rodzice niedawno się rozwiedli, a teraz mieszka z siostrą i uzależnioną od leków i zabiegów medycyny estetycznej mamą. Patrzy więc w gwiazdy, marząc o tym, że w nich znajdzie odpowiedź na wszystkie nurtujące ją pytania. W tych poszukiwaniach nie jest jednak osamotniona – pewnego dnia dołącza do niej Elias, tajemniczy chłopak, który też ma wiele spraw do przemyślenia… Od tej pory wspólnie spoglądają w jednym kierunku – w niebo.

Nowości – książki dla młodzieży – Lot jaskółek

Znacie „Wojny skowronków” Hilary McKay? My kochamy! I cieszymy się, że młodzieżowa literatura obyczajowa właśnie wzbogaciła się o nowy tytuł – i dodatkowo kontynuację wspomnianych skowronków. Tym razem czeka na was „Lot jaskółek”, w którym piękny język, subtelny humor i przepełnione wolnością przesłanie łączą się w jedną, bardzo ciekawą formę. Przeczytacie tu o współczuciu, przyjaźni i nadziei, która wybrzmiewa zupełnie inaczej, gdy bohaterowie doświadczają bombardowań i ewakuacji. Tak, najciekawsze książki dla młodzieży często wychodzą poza szkolne, codzienne problemy. Są też powieści, których fabuła jest osadzona w wojennych realiach – tak jak nowość brytyjskiej autorki, Hilary McKay.

Fajne książki dla młodzieży – Ziemianie

Na koniec jeszcze jedna z interesujących pozycji, którą warto przeczytać – i potwierdzenie, że najlepsze książki młodzieżowe powstają również w Polsce. „Ziemianie” Ewy Solarz i Roberta Czajki to tak naprawdę zbiór raportów napisanych przez kosmitów. Poważnie! Możecie tu przeczytać, że istoty pozaziemskie już od dawna przyglądają się naszej planecie i nam, mieszkańcom. Kosmici dochodzą do wniosku, że bardzo się wszyscy różnimy – niektórzy z nas w czasie posiłków sięgają na przykład po sztućce, inni po pałeczki, a ostatni nie sięgają po nic, bo korzystają z własnych dłoni. A to dopiero początek różnic! Jak widzicie, popularne książki dla nastolatków to nie zawsze wartka akcja – czasami jej miejsce zajmują… raporty. Literatura młodzieżowa jest bardzo różnorodna – tak jak, zdaniem kosmitów, Ziemianie!

Powieść przygodowa, obyczajowa, a może fantasy? Czego dziś szukasz? Więcej ciekawych książek dla młodzieży znajdziesz tutaj:

https://natuli.pl/kategoria-produktu/ksiazki-dla-dzieci/ksiazki-dla-mlodziezy