Czym bawi się dwulatek? Zabawki dla dwulatka wpierające rozwój

Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dwulatka? Chociaż półki w sklepach uginają się od przeróżnych zabawek, każdy, kto szuka wartościowego prezentu dla malucha wie, że znalezienie odpowiedniej zabawki to nie lada wyzwanie. Co więc wybrać, by sprawić dziecku radość, a jednocześnie wspierać jego rozwój? Poniżej mały poradnik, który pomoże dokonać właściwych wyborów.

Zabawki dla dwulatka – zabawy tematyczne i w odgrywanie ról

Dziecko, które ukończyło dwa lata, z całą pewnością będzie uwielbiało naśladować przeróżne aktywności dorosłych. Dzieci w tym wieku – zarówno chłopcy, jak i dziewczynki – z radością gotują na zabawkowych kuchenkach, używając zestawów malutkich garnków i łyżek, a także plastikowych, drewnianych lub materiałowych artykułów żywnościowych. Chętnie komponują również pizzę z filcowych składników. Świetnym prezentem dla dwulatka będą także pierwsze domki dla lalek, garaże z małymi autkami, warsztaty z narzędziami, a także zestawy pozwalające na zbudowanie kolejki lub lotniska. Dzieci w tym wieku chętnie towarzyszą rodzicom w różnych domowych czynnościach, dlatego z pewnością spodobają im się mini zestawy do sprzątania.

Dwa latka – czas na pierwsze prace plastyczne

Dwulatki zaczynają przejawiać zainteresowanie zabawami plastycznymi i kreatywnymi – tworzą pierwsze rysunki, wylepianki, wyklejanki, chętnie bawią się przeróżnymi masami plastycznymi. Dziecko w tym czasie przechodzi przez tzw. okres sensytywny w zakresie nauki kształtów i kolorów. Odpowiednio dobrane prace plastyczne z pewnością ułatwią mu naukę w tym zakresie i usprawnią jego motorykę małą. Ze względu na powyższe świetnym prezentem dla dwulatka są takie zabawki, jak znikopis, piasek kinetyczny, masy plastyczne typu ciastolia, a także zestawy kredek i mazaków dopstosowane do wieku.

Dwulatek – stale w ruchu, czyli zabawki usprawniające motorykę dużą

Dla malucha w wieku dwóch lat najbardziej naturalne jest pozostawanie w ruchu. Dziecko w tym wieku nie wytrzyma długo w jednym miejscu, dlatego z chęcią sięgnie po zabawki, które uatrakcyjnią mu zabawy ruchowe. Wszystkie dwulatki ucieszą się z odpowiednio dobranego jeździka czy hulajnogi, a także z zabawek takich jak tunel do czołgania się czy specjalna deska do balansowania.

Układam i dopasowuję – dwulatek i puzzle

Dwa latka to czas, kiedy dzieci zaczynają interesować się bardziej skomplikowanymi układankami, coraz sprawniej tworzą też abstrakcyjne wzory i budowle. Dlatego to świetny moment na rozwijanie zainteresowań przeróżnymi klockami. Oprócz klasyki gatunku, czyli geometrycznych klocków drewnianych, dziecko z pewnością zainteresują tzw. klocki – jeżyki, silikonowe przyssawki, rzepy, klocki magnetyczne, duże tekturowe klocki pozwalające na budowanie wież wyższych od dziecka. Dwulatek chętnie bawi się również coraz bardziej skomplikowanymi układankami i puzzlami – najlepsze będą puzzle dwu- lub trzyelementowe, lub puzzle pozwalające na stworzenie obrazka do 30 el.

Warto zapytać o zainteresowania

Szukając trafionego prezentu dla dwulatka, z pewnością warto uwzględnić jego zainteresowania. Jeśli zapytamy o nie rodziców, możemy dowiedzieć się, że mały fanatyk pojazdów rolniczych ucieszy się z każdej ilości traktorów lub cystern, mała malarka będzie uradowana kolejnym zestawem ciastoliny z brokatem, a maluch z zacięciem muzycznym z radością przywita cymbałki czy mini pianinko. Dlatego zawsze warto dopytać rodziców malucha – może od dawna marzą o konkretnej zabawce dla ich pociechy?