Sposoby na dziecięcą histerię

Ładnie ubrane i uśmiechnięte dzieci to częsty obrazek z reklam i social mediów. Perfekcyjne pokoiki i idealne dzieci nie istnieją, a rodzice, którzy wierzą w taką utopię mogą przeżywać frustrację. Wielu opiekunów małych dzieci łapie się za głowę, gdy maluch urządza sceny rozpaczy w miejscach publicznych. Co zrobić, gdy dziecko histeryzuje i nie wiemy jak je uspokoić?

Aby zadziałać jak bufor, który studzi dziecięce emocje, sami musimy opanować własną złość. Skuteczne sposoby na dziecięcą histerię są efektywniejsze, kiedy mama lub tata panują nad sobą.
Przyczyny takiego zachowania u dzieci mogą być różne. Zmęczenie jest częstym nośnikiem negatywnych emocji. Kiedy pociecha jest wyczerpana długim dniem w przedszkolu, zakupy w tłocznym supermarkecie mogą sprawić, że dziecko wpadnie w szał z błahego powodu. Jeśli nie wiemy co robić, gdy dziecko histeryzuje, powinniśmy przeanalizować jego plan dnia. Nadmierne obciążenia spowodowane zajęciami dodatkowymi lub pośpiechem o poranku, powodują kumulację nieprzyjemnych zachowań.

Sposoby na dziecięca histerię, obejmują też przyjrzenie się relacjom w rodzinie. Kłótnie rodziców lub nieprzestrzeganie przez babcię lub opiekunkę zasad panujących w domu, mogą rozdrażnić malca. Brak jasnych zasad, konsekwencji oraz nadmierne folgowanie złym zachowaniom, mogą doprowadzić do histerii dziecka. Maluch, któremu wszystko wolno stara się zwrócić na siebie uwagę i takim postępowaniem podświadomie wymusza potrzebę kontroli. Dziecko chce czuć się bezpiecznie i liczy na to, że rodzic przerwie ataki histerycznych napadów.

Jeśli nie wiemy co robić, gdy dziecko histeryzuje poradźmy się psychologa. Rady znajomych czy informacje z internetu nie zastępują fachowej porady. Sposoby na dziecięcą histerię mogą się sprawdzić w przypadku niektórych dzieci. Każde dziecko to indywidualność posiadająca określone cechy, żyjąca w innym środowisku i mająca za opiekunów różnych ludzi o odmiennych systemach wartości.
Niektóre sposoby na dziecięcą histerię na pewno nie są skuteczne. Groźba kary czy użycia przemocy wobec malucha skutkuje większym zawzięciem oraz agresją.

Kiedy nie mamy pojęcia, co robić, gdy dziecko histeryzuje, zdarza się, że lekarz wskaże nam na zaburzenia integracji sensorycznej lub spektrum autyzmu. Nigdy jednak nie stawiajmy diagnozy samodzielnie i w przypadku nasilających się ataków zapiszmy pociechę do specjalisty.
Nazywanie dziecka niegrzecznym czy wrednym może wywołać w nim poczucie winy i syndrom odtrącenia. Pamiętajmy, że złe zachowanie jest wynikiem problemów, jakie trawią małego człowieka i bez pomocy dorosłych, może sobie nie poradzić.