Maluch, który sam zawiązuje buty, sprząta swoje zabawki i ścieli łóżko jest marzeniem wielu rodziców. Tymczasem, mnóstwo dzieci wymaga od rodziców pełnej samoobsługi i całkowitej uwagi. Jeżeli chcemy wiedzieć, jak uczyć dzieci samodzielności, powinniśmy zastosować się do kilku rad i pozostać konsekwentnym.
Obowiązki domowe możemy wdrożyć już u kilkulatków. Czekanie, aż dziecko pójdzie do szkoły jest błędem, ponieważ pewne nawyki w tym wieku trudno zmienić. Jeżeli pociecha nigdy nie miała okazji, aby uprzątnąć bałagan w swoim pokoju, nie ma się co łudzić, że zacznie nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, sprzątać.
Gdy myślimy o tym, jak uczyć dzieci samodzielności, musimy wprowadzić zwyczaj odkładania zabawek na miejsce dla rocznego malucha lub dwulatka. Jak motywować tak małe dziecko do samodzielności? Uśmiech albo oklaski będą zarówno motywacją, jak i nagrodą. Na początkowym etapie, mama lub tata muszą pomóc w ogarnięciu chaosu, ale w miarę coraz lepszego radzenia sobie z porządkowaniem, rodzice powinni się wycofać. Wyręczanie latorośli skutkuje tym, że nastolatek nie potrafi poskładać ubrań lub trzymać odkurzacza.
Starsze dzieci potrzebują innego rodzaju motywacji. Nie chodzi tu bynajmniej o nagrody rzeczowe, ale o pochwałę z ust opiekuna lub przyzwolenie na większą swobodę. Kwestia tego, jak motywować dziecko do samodzielności musi uwzględniać charakter dziecka. Nieśmiałość i lękliwość są blokadą przed samodzielnością. Strach przed wchodzeniem w interakcje z dorosłymi, wynikający z braku doświadczenia dziecka, w efekcie doprowadzi do tego, że pociecha nie pójdzie sama do sklepu, czy nie załatwi pilnej sprawy na poczcie. Każdy drobny sukces na drodze do samodzielności musi być zauważony i doceniony przez rodziców, zachęci to do dalszych prób.
Jeżeli chcemy wiedzieć jak uczyć dzieci samodzielności, aby była to owocna nauka, powinniśmy stale poszerzać kompetencje potomków. Metoda małych kroków i stopniowe dawkowanie swobody są dla dzieci bardzo cenne. Dziecko, któremu rodzice ufają i wierzą w jego możliwości, pokonuje bariery, z którymi jego zahukani rówieśnicy boją się nawet stanąć twarzą w twarz.
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak motywować dziecko do samodzielności warto mieć na uwadze, że wrzucenie na głęboką wodę może skutkować utonięciem. Dziecko nie zawsze jest przygotowane psychicznie na zmianę, szczególnie wtedy, gdy mama załatwiała za niego wszystkie sprawy, łącznie z daleko posuniętym ingerowaniem w sprawy towarzyskie.
Kiedy nie mamy pojęcia, jak uczyć dzieci samodzielności, korzystajmy z doświadczeń innych rodziców, którzy mają kompetentne i samodzielne pociechy. Nie bójmy się też tak bardzo o swoje latorośle, ponieważ strach zaszczepiony przez rodziców ciągnie się zazwyczaj przez całe życie i blokuje rozwój, a także kiepsko wpływa na samoocenę.