Chleb idealny na śniadanie

Żadne śniadanie nie może obyć się bez dobrego pieczywa – dla wielu z nas poranna wizyta w piekarni i kupno świeżych wyrobów to wręcz codzienny rytuał. Świeży chleb, chrupiące bułeczki i pyszne rogaliki – to wszystko kojarzy nam się z najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Bardzo często przyrządzamy także tosty, tego typu pieczywo jest szczególnie lubiane przez dzieci. Zaletą tostów jest to, że przygotujemy je błyskawicznie i szybko a także możemy do ich przyrządzenia wykorzystać ulubione dodatki: wędliny, żółty serek, dżem lub konfiturę albo krem czekoladowy. Chleb tostowy oczywiście kupimy bez trudu w każdym sklepie ale uważnie przyjrzyjmy się jego składowi – często zawiera on bowiem substancje dodatkowe takie jak spulchniacze, konserwanty czy barwniki. Mają one za zadanie utrzymać długi termin ważności oraz właściwy kształt i apetyczny wygląd bochenka. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem przygotowanie własnego, domowego chleba tostowego.

Składniki

Aby przygotować domowy chleb tostowy potrzebne nam będą takie składniki jak: pół kilograma mąki pszennej, 10 g masła (plus do posmarowania formy), 20 g świeżych drożdży, 10 g soli, 50 g mleka i 300 ml wody.

Przepis

Mąkę wsypujemy do dużej miski, wkruszamy też drożdże. Dodajemy miękkie masło, lekko ciepłe mleko i wodę oraz sól. Ciasto wyrabiamy korzystając z miksera lub robota kuchennego: na niskich obrotach przez dwie minuty (do momentu połączenia się składników) a następnie przez sześć minut na wyższych obrotach (do uzyskania elastycznego i gładkiego ciasta). Ciasto możemy wyrobić ręcznie ale jest to żmudne i męczące zajęcie dlatego warto użyć sprzętu.
Ciasto przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce, żeby podwoiło swoją objętość.
Formę keksową o długości 30 cm smarujemy masłem. Przekładamy nań wyrośnięte ciasto.
Formę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę – ciasto powinno wyrosnąć aż do brzegów formy.
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 250 stopni C.
Na formę z wyrośniętym ciastem nakładamy inną formę lub obciążenie (aby ciasto nie rosło już dalej). Pieczemy w piekarniku w temperaturze 220 stopni C i pieczemy przez dwadzieścia minut. Po tym czasie ściągamy obciążenie i pieczemy chleb jeszcze przez około dziesięć minut aż do zrumienienia. Chleb wyciągamy z piekarnika i odstawiamy na kwadrans do ostygnięcia. Smacznego!