DIY

Wieniec świąteczny z papieru DIY

Jestem mamą. Nie dysponuje więc nieograniczonymi zasobami wolnego czasu, jak to jeszcze niedawno bywało. Te urywki czasu, które mi pozostają (tak, urywki, bo przecież nikt mi nie obieca całej godziny czy dwóch tylko dla siebie, skoro Młody Człowiek budzi się wieczorami w bliżej niesprecyzowanych porach i domaga się mamy i tylko mamy) chcę czasem wykorzystać na DIY. Jednak zmieniły się moje wymagania co do projektów zrób to sam. Teraz ma być maksymalnie prosto, bez kombinowania. W miarę szybko i bezproblemowo, co znaczy, że od pomysłu do realizacji projektu nie powinno minąć zbyt wiele czasu – najczęściej wybieram więc takie DIY, do których większość elementów znajdę w swojej szafce z różnościami. Właśnie takie jest tegoroczny wieniec świąteczny z papieru – banalnie prosty! Można go oczywiście dowolnie modyfikować. 

Czego potrzebujesz do wykonania dekoracyjnego wieńca świątecznego z papieru?

Oczywiście papieru 😉 Jakiego, ile i w jakim kolorze? To tak naprawdę tylko Twoja sprawa. Jedyny warunek – papier nie może być bardzo gruby. Dobrym wyznacznikiem jest próba zszywacza. Jeżeli zegniesz swój papier na pół i jesteś go w stanie przytwierdzić zszywaczem do kartonu – jest ok. Jeżeli nie – jest zbyt gruby i nie nadaje się do tego projektu. 

Ja skorzystałam z resztek papierów kreatywnych z Tiger Stores, kartek z kolorowego bloku technicznego i fragmentów kolorowej tektury falistej, wygrzebanej kiedyś na wrześniowym kiermaszu szkolnych cudów w Biedronce. Zdecydowałam, że mój wieniec będzie zielony, ale równie dobrze mógłby być złoty, brązowy czy czerwony. 

Oprócz papieru potrzebujesz:

  • zszywacza i zapasu zszywek;
  • grubszego kartonu w formacie A3 (nada się na przykład tył bloku rysunkowego – to baza wieńca, nie będzie widoczna);
  • cyrkla (dla mniej wymagających – talerza lub garnka do odrysowania okręgu);
  • nożyczek;
  • wstążki;
  • dwustronnej taśmy klejącej.

Jak wykonać wieniec świąteczny z papieru?

1. Z kolorowego papieru wytnij kilkadziesiąt liści. Nie załączam szablonu, ponieważ nie zależy nam na identycznych liściach. Wieniec jest piękny, jeśli imituje naturalne, niejednorodne liście. Możesz zainspirować się moimi liśćmi na poniższym zdjęciu. Zwróć jedynie uwagę, aby co najmniej jeden koniec był dość wąski, będzie go trzeba złożyć i przyszyć zszywaczem do kartonu.

wieniec

2. Na kartonie odrysuj koło o wymiarach pożądanego wieńca. U mnie za wzór posłużył talerz deserowy ;-). W środku narysuj drugie koło. Różnica pomiędzy jednym a drugim okręgiem powinna wynosić około 3 centymetry. Wytnij koło z kartonu.

wieniec_1

3. Przymocuj swoje liście do kartonowego koła zszywaczem. Najpierw delikatnie je powyginaj, aby wyglądały bardziej naturalnie i odstawały od kartonu. Przypinaj po jednym liściu z lewej i jednym z prawej strony, na zmianę, aż wypełnisz całe koło. Zwróć uwagę, by kolejne liście były tak ułożone, by zakrywały zszywki mocujące poprzedni rząd. 

wieniec_3

wieniec_4

wieniec_5

4. Z kartonu (u mnie czerwona tektura falista) wytnij niewielkie kółka, imitujące owoce ostrokrzewu. Przymocuj je do liści za pomocą taśmy dwustronnej.

5. Przygotuj wstążkę i umieść ją na szczycie wieńca. Posłuż się zszywaczem i dwustronną taśmą.

6. Wieniec świąteczny z papieru jest gotowy! Wystarczy zawiesić go na ścianie. Najbezpieczniej za pomocą samoprzylepnych haczyków, na przykład tych z firmy Tesa. 

wieniec_9

wieniec_8

wieniec_6

Zainspirowałeś się? Podobało Ci się? Udostępnij, polub, zostaw komentarz. Zadaj pytanie, jeśli masz wątpliwości. Daj znać, że tutaj jesteś! Twój głos jest dla mnie bardzo ważny!

Inne bożonarodzeniowe dekoracje DIY znajdziesz tutaj:

Papierowe gwiazdy DIY

Zimowy świecznik DIY