DIY Dom Wnętrza

Siła tkwi w prostocie – zimowy świecznik DIY

Lubię proste kształty. Proste wzornictwo, gładkie materiały, czyste formy. Nasz dom ma białe ściany, bez żadnych wyjątków. Nie znajdziesz u nas krzykliwych wzorów ani intensywnych kolorów. Naturalne materiały i biel – to połączenie, które mnie uspokaja. To połączenie sprawia, że zapominam na chwilę o tym, co za oknem. Kiedy przyglądam się białym i drewnianym elementom, na chwilę odrywam się myślą od naszej brudnej, szarej i nijakiej dzielnicy. Od dymu okolicznych kominów. Od samochodów, wiecznie tarasujących wyjazd. Od nieprzyjemnych typów, włóczących się ulicą. Kiedy wchodzę do domu późnym popołudniem, zaciągam rolety i zapalam świeczki – wtedy czuję, że to moje miejsce. Za drzwiami zostają wszystkie dystraktory, cały pędzący gdzieś do przodu świat. Na naszej kanapie, wśród białych ścian i drewna, czuję się jak w chatce w środku zimowego, skandynawskiego lasu. Brakuje tylko kominka i buzującego ognia.  Taki kominek, bardzo leśny i z prawdziwym płomieniem, zrobiłam więc sobie w słoiku. Nie dość, że jest kompaktowy i przenośny, to jeszcze banalny w wykonaniu. Idealny, aby poczuć się jak w leśnej chatce w środku zimy, nawet gdy za oknem blokowisko czy autostrada. Od czego jest wyobraźnia? Tak właśnie powstał zimowy świecznik DIY


zimowy świecznik DIY zimowy świecznik DIY zimowy świecznik DIY zimowy świecznik DIY zimowy świecznik DIY zimowy świecznik DIY

 

Jak stworzyć zimowy świecznik DIY?

Czego potrzebujesz, aby zrobić swój własny LKwS (Leśny Kominek w Słoiku):
– 1 słoika
– 2-3 szyszek
– pistoletu na klej (myślę, że superglue też da radę)
– 1 tea-light’a
– pół szklanki soli (eksperymentowałam też z cukrem pudrem, ale sól lepiej się sprawdza)
– śniegu w paście (do kupienia w każdym sklepie plastycznym)
– niewielkiego pędzelka
– nitki
– kilku gałązek z drzewa iglastego (opcjonalnie)
– parcianego sznurka (opcjonalnie)

zimowy świecznik DIY

najprostszej wersji wystarczy wsypać sól do słoika, umieścić w soli świeczkę, następnie za pomocą gorącego kleju przymocować do słoika szyszki. Poczekać kilka minut, aż klej wyschnie i udekorować szyszki oraz brzeg słoika śniegiem w paście.

W wersji bardziej zaawansowanej przed przymocowaniem szyszek należy przewiązać słoik parcianym sznurkiem. Dwie niewielkie gałązki igliwia związać mocno nitką (aby mieć pewność, że nie odpadną), następnie przymocować je końcami sznurka. Przytwierdzić szyszki, udekorować pastą śnieżną. I gotowe!

Jest jeszcze wersja dla leniwych, wymagająca jedynie podstawki na świeczki, świeczek, szyszek i kilku gałązek igliwia. W ten sposób można stworzyć równie ciekawą kompozycję bez zabawy z klejem i pastą śnieżną.

zimowy świecznik DIYTo jak, jutro spacer do lasu po szyszki? 🙂

Jak suszyć szyszki?

Ps. Nie obawiajcie się zbierania szyszek późną jesienią. Możecie przynieść do domu mokre, pozamykane i przybrudzone szyszki. Wystarczy wymoczyć je przez kilka minut w misce z wodą, następnie przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem i umieścić w piekarniku. Ja „piekłam” swoje szyszki przez dwa dni. Pierwszego zostawiałam je w piekarniku na godzinę w temperaturze 100 stopni. Drugiego dnia wykorzystałam fakt, że piekarnik był nagrzany do 180 stopni do pieczenia ciasta i – po wyjęciu sernika i wyłączeniu piekarnika – umieściłam w nim szyszki aż do całkowitego schłodzenia się piekarnika. Wszystkie pięknie wyschły i otworzyły się. Później wystarczyło tylko pozbyć się ewentualnego piasku i szyszki były jak nowe ;-).

Mam nadzieję, że ktoś z Was pokusi się o własny zimowy świecznik DIY. Czekam na Wasze zdjęcia w komentarzach 😉