Psychologia Rodzina Rozwój osobisty

Planszówkowe popołudnie

Już wiecie, że z telewizją jestem na bakier. To nie znaczy, że spędzam całe wieczory gapiąc się w ścianę. Najczęściej gapię się wieczorami w stół. Na którym rozłożona jest jedna z moich ulubionych gier planszowych. Jak się przekonałam wielokrotnie, planszówki są dobre na wszystko. Na imprezę rodzinną, ale też na taką zupełnie nierodzinną, kiedy kończą się tematy do rozmowy. Na spotkanie integracyjne w pracy. Na rozruszanie szarych komórek. Na podniesienie swojej samooceny po ciężkim dniu. Na nudę. Na lekcję w szkole. 

Dziś i jutro w Zabrzu odbywa się największe święto planszówek w południowej Polsce – Pionek. W tym roku bez nas, bo z moim wielkim brzuchem mogłoby mi być ciężko przepychać się między stolikami. Ale mam zamiar uczcić święto gier planszowych tutaj, na blogu, pokazując Wam kilka moich ulubionych gier. Obiecuję, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Powiem Wam coś jeszcze – większość poniższych gier świetnie nadaje się na prezent gwiazdkowy. Nie dla maniaków gier, którzy spędzają przy nich całe wieczory, nie dla takich, którym od nadmiaru planszówek nie domykają się szafy. Raczej dla zwykłych miłośników dobrej rozrywki. Dla każdego, w każdym wieku. Wypróbowane w różnym gronie, wielokrotnie sprawdzone przeze mnie tytuły. Więc jeśli jeszcze nie macie prezentu dla kogoś (albo dla siebie!), polecam przejrzeć poniższą listę. Oto moje osobiste najlepsze gry planszowe:


Najlepsze gry planszowe - jungle speedNajlepsza gra dla tarzanów: Jungle speed

Bardzo prosta. Bardzo szybka. Trochę brutalna. Rozwija spostrzegawczość, koncentrację uwagi i refleks. Podoba się wszystkim i można w nią grać w 4-10 osób. Szukamy podobnych do naszej kart na stole, jeśli takie znajdziemy – łapiemy drewniany totem. Kto pierwszy ten lepszy. Karty są oczywiście bardzo podobne do siebie i podchwytliwe. Dużo śmiechu i świetnej zabawy.

 

Najlepsze gry planszowe DobbleNajlepsza gra, w której uczestnicy wydają dziwne dźwięki: Dobble

Gra w stylu Jungle Speed, ale mniej brutalna, jeszcze szybsza i jeszcze łatwiejsza. Szukamy takich samych symboli na kartach, nazywamy je i pozbywamy się kart. Brzmi banalnie, ale w praktyce wszyscy wpatrują się w swoje karty, wydając dźwięki „yyyyy…” i podobne. Co bardziej rozmowni powtarzają „ale tu nie ma takiego samego symbolu!”.

 

Najlepsze gry planszowe  PatchworkNajlepsza gra dla przyjaciół igły i nitki: Patchwork

Albo też najlepsza szybka i prosta gra dla pary. I tylko dla pary, co jest jej największą wadą. Zabawa polega na szyciu własnego kocyka z dostępnych elementów. To taka bardziej rozbudowana wersja popularnej kiedyś gry Tetris. Patchwork nie sprawia może, że czacha dymi, ale nie spowoduje też małżeńskiej kłótni. A zbieranie guzików podoba się także facetom, sprawdziłam na własnym ;-).

 

Najlepsze gry planszowe WDP EuropaNajlepsza gra dla podróżników: Wsiąść do Pociągu: Europa 

Bardzo rodzinna zabawa w wyznaczanie tras pociągom na pięknie wydanej, kolorowej planszy. Nadaje się dla trochę starszych dzieci (umiejętność płynnego czytania bardzo się przydaje), ale także na rozruszanie rodzinnej imprezy. Łatwo się tłumaczy, przyjemnie gra. Według instrukcji dla 2-4 osób, ale próbowaliśmy także grać w większym gronie, dobierając się w pary i „Pociągi” świetnie się sprawdziły. 

 

Najlepsze gry planszowe GoaNajbrzydsza gra świata, w którą i tak chcesz zagrać: Goa

Uwielbiam tę grę, choć nie mogę na nią patrzeć! To klasyczna planszówka, z brzydką planszą, brzydkimi żetonami i świetnymi zasadami. Wcielamy się w zarządzających ekspedycjami dalekomorskimi. A tak naprawdę blefujemy, licytujemy i rozwijamy swoje małe imperia. Ciut bardziej skomplikowany tytuł, jednak spokojnie można wytłumaczyć zasady nowym graczom i przy pierwszej partii…zostać ogranym ;-).

 

Najlepsze gry planszowe SplendorNajlepsza gra bez klimatu: Splendor

Zbieramy żetony, żeby kupować karty, żeby…kupować kolejne karty. I to właściwie tyle, jeśli chodzi o zasady, więc możemy je wytłumaczyć w dwie minuty. Niby kupujemy zasoby i kopalnie, ale tak naprawdę to nie jest gra, która ma klimat. To raczej rozgrywka pobudzająca szare komórki do pracy: liczymy, kombinujemy, podbieramy sobie nawzajem karty. Uwielbiam ją za prostotę i piękne, ciężkie żetony. 

 

Najlepsze gry planszowe  PotworyNajlepsza gra dla dzieciaków, które miewają koszmary: Potwory do szafy

Świetna, prosta gra w zapamiętywanie. Szukamy takich samych kafelków, jednocześnie starając się odgonić czyhające pod łóżkiem potwory. Potwory są słodkie i kolorowe, a wyganiamy je do świetnie zaprojektowanej, papierowej szafy. Dużo frajdy dla maluchów, a przy okazji odgania złe sny.

 

 

Najlepsze gry planszowe  Pokolenia

Najlepsza gra dla aspirujących do zarządzania: Pokolenia

Powiedziałabym, że jest średnio-trudna, ale autorzy tak świetnie zaprojektowali planszę, że już przy pierwszej rozgrywce nie ma potrzeby sięgać do instrukcji. To gra w życie – rozwijamy nasz wiejski ród. starając się znaleźć balans pomiędzy osiągnięciami za życia a chwałą po…śmierci. Oczywiście wszystko jest tu kolorowe, nawet cmentarz. Mnóstwo strategii prowadzących do zwycięstwa. 

 

Najlepsze gry planszowe  Świat dyskuNajlepsza gra dla złośliwców: Świat dysku: Ankh Morpork

Lubisz złośliwe zagrania? Blefowanie? Totalny brak strategii? A może jeszcze jesteś fanem prozy Terry’ego Pratchett’a? Jeśli na którekolwiek z tych pytać odpowiedziałeś twierdząco, zapraszam Cię do świata dysku. Świata, który stoi na grzbiecie 4 słoni, które z kolei stoją na skorupie gigantycznego żółwia, płynącego przez wszechświat. I dokładnie tak zwariowana, ale także prosta i przede wszystkim zabawna jest ta gra. 

 

Najlepsze gry planszowe  AgricolaNajlepsza gra dla farmerów: Agricola

Z kategorii trudnych. Niesamowicie satysfakcjonująca zabawa w zarządzanie własnym gospodarstwem. Bardzo frustrująca, ponieważ ZAWSZE zabraknie nam czasu, aby rozwinąć gospodarstwo tak, jak to sobie wymarzyliśmy. To gra, w której każdy ruch jest ważny, każde nasze posunięcie musi być zaplanowane. Dla strategów z zamiłowaniem do hodowli warzyw. Świetna dla pary!

 

Najlepsze gry planszowe Czarne historieNajlepsza gra dla detektywów: Czarne historie

Potrzebujesz gry, w która może zagrać cala klasa? Gry bez planszy, gry do schowania w kieszeni, gry na ognisko i do pociągu? Czarne historie to zabawa dla większej ilości osób. Pełno tu morderstw, niesamowitych wypadków, nieodgadnionych zdarzeń. Zadaniem uczestników jest zadawanie pytań, na które odpowiada mistrz gry. Cel: wspólne rozwiązanie kryminalnej zagadki. 

 

Najlepsze gry planszowe  DixitNajlepsza gra dla marzycieli: DIXIT

To świetna gra w wyobraźnię i skojarzenia. Gra się w nią dla przyjemności: przepięknie wydane karty, pobudzające do tworzenia kreatywnych skojarzeń. Liczenie punktów staje się najmniej istotnym elementem. Sprawdza się w większym gronie, szczególnie wśród kobiet. Uwielbiam ją za klimatyczne, piękne obrazki!

 

 

W Wy? W co lubicie grać najbardziej? Czekam na propozycję tytułów, chętnie zagram w coś nowego. Pod choinką w tym roku oczywiście też planszówka 😉

[Wszystkie zdjęcia gier pochodzą ze strony rebel.pl]