Wychowanie

Zabawki-nie-Zabawki – czym się bawić z niemowlakiem?

czym się bawić z niemowlakiem

Zabawa z niemowlakiem, który skończył trzy miesiące i zaczyna powoli ogarniać, o co Ci chodzi, to niesamowita frajda. Dziecko strzela uśmiechy na lewo i prawo, macha rączkami jak mały ptaszek, nóżki latają na prawo i lewo, rodzice leżą na podłodze ze wzruszenia. No dobrze, ale jak się bawić? Skoro już wiecie, że mata jest fajna, potrzebne są Wam jeszcze zabawki, które możecie wykorzystać zarówno na macie, jak i w każdych innych warunkach. My – po intensywnej gimnastyce na macie – bardzo lubimy bawić się na naszym wielkim, rodzinnym łóżku. Jak i czym się bawić z niemowlakiem? Oto kilka podpowiedzi, które nie zrujnują Waszego budżetu, a spodobają się maluszkowi. 

Poniższe sposoby zostały przetestowane zarówno na Jaśku jak i na innych niemowlakach, których mamy potwierdzają skuteczność ;-).

Czym się bawić z niemowlakiem?

Oto 5 najlepszych zabawek dla niemowlęcia, które nie kosztują majątku, a sprawią wiele frajdy:

1. WIATRACZEK

Może być taki z odpustu, albo rowerowy – my mamy z Tiger, rowerowy właśnie. Koszt? 10 zł. Ilość zabawy? Ogromna! Zwróćcie uwagę na kontrastowe elementy, najlepiej, aby skrzydełka były w jednolitych, mocnych kolorach. W Tiger udało mi się znaleźć taki z czarno-białym elementem na środku, jest świetny, Jasiek bardzo go polubił. 

Jak się bawić? Najlepiej obserwować reakcje dziecka – nasz Jasiek woli, jak skrzydła wiatraczka kręcą się delikatnie, dlatego poruszamy je ręką. Część dzieci – tak jak Jaś – będzie lubiła obserwować powolne ruchy wiatraczka, dla części (raczej tych starszych) atrakcyjne będzie obserwowanie rozmazanej plamy, którą tworzy szybko kręcąca się zabawka.

2. BALONIK

Kolejny raz najlepiej sprawdzi się sprzęt prosto z odpustu, czyli kolorowy balonik z helem. My zadowoliliśmy się dmuchanym domowym sposobem balonikiem, zawieszonym na sznurku. Jeśli wybierzecie balonik z helem, można przywiązać go do rączki dziecka, aby samo wprawiało balonik w ruch. Zwykły, dmuchany balon można poruszać za pomocą sznurka lub gumki-recepturki. Dobrze sprawdzą się baloniki w żywych kolorach albo z dużym, kontrastowym wzorem. U nas czerwony w serduszka, 6 sztuk kupionych na dziale wyprzedażowym w Tesco. Przybliżamy, oddalamy balonik, kręcimy nim kółeczka…innymi słowy sprawiamy, aby cały czas był w ruchu. I w zasięgu wzroku dziecka, oczywiście.  Jasiek jest zachwycony.

3. LATARKA

Poszukaj takiej, która ma ciepły i skoncentrowany strumień światła. Zabierz dziecko wieczorem do łóżka, połóżcie się razem i puszczajcie zajączki na suficie. Zacznij od stałego światła, nie poruszaj nim. Stopniowo i powoli wprowadzaj ruch, delikatnie przesuwając plamę światła po suficie. Jeśli chcesz, dokup do latarki specjalne kolorowe filtry lub poszukaj latarki dedykowanej dla dzieci, emitującej różnokolorowe obrazki.

4. LUSTERKO

Wybierz duże, najlepiej nietłukące się lusterko. Najlepiej wyposażone w rączkę. Jeśli nie masz takiego, możesz spróbować pobawić się małym lusterkiem kosmetycznym, lub – po prostu – wziąć maluszka na ręce i pokazać mu Wasze odbicia w dużym, łazienkowym lustrze. Możecie stroić miny, śmiać się, powoli przesuwać przed taflą lustra, zbliżać się lub oddalać. Wszystkie chwyty dozwolone.

5. BUTELKA WODY

Nasz zabawowy hit. Butelka wody, pozbawiona etykiet i opróżniona mniej więcej do połowy. Najwygodniej 0,5 litrowa, chociaż 1,5 litrową też się od biedy bawimy. Jasiek uwielbia patrzeć, jak woda przelewa się przez butelkę, słuchać dźwięków chlupotania, obserwować powstające przy potrząsaniu bąbelki. Im więcej ruchu w wodzie, tym lepiej. Zresztą, spróbujcie sami!

Macie swoje, niezawodne i niedrogie zabawki dla Maluszków? Napiszcie, co sprawdza się u Was! Czym można się bawić z niemowlakiem, aby rodzice i maluszek mieli dużo radości?

butelka1

latarka

balonik

luterko

wiatraczek

mata2